Miesto školských lavíc v atletickej hale Elán

Tradičné halové školské piatkové súťaže v bratislavskej hale Elán mali v mesiacoch november a december 2016 na programe 4 kolá.

Ilustračné foto(Zdroj: archív)

Na dvoch z nich sa 25. 11. A 9.12. v rámci testovania prípravy na halovú sezónu 2017 zúčastnili aj pretekári AC Nové Zámky. Darilo sa im predovšetkým v behoch, ale nezaostali ani v šprintoch a skokoch napriek skutočnosti, že v podmienkach Nových Zámkov nie možné absolvovať plnohodnotné tréningy v hale s tartanovým povrchom.
Dve víťazstvá dosiahol Karol Dráfi medzi starším žiactvom v behoch na 800 m, keď hlavne novembrovým časom 2:08,45 atakoval klubový halový rekord. Testoval sa aj v šprintoch, kde skončil na 2., resp. 3. Mieste časmi 7,99 a 7,88. V tejto vekovej kategórii skončila na 4. mieste v behu na 400 m Réka Puha časom 1:14,63 a v skoku do diaľky bol tretí Denis Gondžala výkonom 157 cm.

V mladšom žiactve dosiahli tri prvenstvá Lea Farkas, Janka Kusyová a Marek Valo. L. Farkas bol najlepšia v skoku do diaľky výkonom 432 cm, ku ktorému pridala druhé miesto v behu na 60 m časom 8,47. M. Valo zvíťazil v behu na 600 m v novom klubovom rekorde časom 1:43,68 a raz bol druhý v behu na 60 m za 8,22. J. Kusyová dominovala v skoku do výšky výkonom 147 cm. Vo výške bol druhý Bálint Voros skokom 152 cm, dve tretie miesta získala Radoslava Halásová v behoch na 60 m a 600 m časmi 8,47 a 2:02,28. V behoch na 600 m skončili na 3. A 4. mieste Michal Bartoníček a Angelika Šranková časmi 1:51,73 a 2:04,59. Poslednú tretiu priečku pridal v behu na 800 m Damián Srnec časom 2:41,64.

V najmladšom žiactve bola najlepšia Laura Tomanová, ktorá dobehla v behu na 600 m na 2. mieste časom 1:58,41. V behoch na 60 m skončila Rebeka Žibritová tretia čaom 9:05 a Rego Dániel štvrtý časom 8,97. V doraste sa najviac darilo dvojici gymnazistiek z Komárna Bibiane Grolmusovej a Vivien Klučka. B. Grolmusová bola dvakrát prvá v behu na 600 m a 800 m časmi 2:05,73 a 2:53,03. V decembri zas zvíťazila v behu na 800 m V. Klučka čaom 2?44,03.

Opustili aj rady atlétov
V mesiacoch október a november zasiahli novozámockú atletiku žiaľ aj dve veľmi smutné udalosti. Po dlhších a ťažkých chorobách 22. októbra Ing. Marián Jurík a o mesiac neskôr akademický maliar, profesor Juraj Meliš navždy opustili aj rady atlétov.

Bánovský rodák Marián Jurík sa počas stredoškolských štúdií venoval v TJ Elektrosvit behom na stredné a dlhé vzdialenosti. Dodnes je držiteľom klubové rekordu v behu na 1500 m časom 3:55,40. Počas vysokoškolských štúdii na VŠP Nitra bol dlhé roky oporou ich vysokoškolského klubu. Najkvalitnejšie a osobné rekordy dosiahol na základnej vojenskej službe v Dukle Banská Bystrica, keď časom 30:28,6 bol v roku 1975 štvrtým najlepším bežcom Slovenska v behu na 10 000 m na dráhe. Kvalitný bol aj jeho osobný rekord v behu na 5000 m 14:31,8.

Len málo Novozámčanov vedelo, že akademický sochár a profesor Juraj Meliš sa počas svojich stredoškolských a vysokoškolských štúdii venoval aktívne aj športu a to práve kráľovnej športu, atletike. V drese TJ Nové Zámky patril v šprintoch a skokoch medzi slovenskú dorasteneckú špičku a jeho osobný rekord v skoku do diaľky 641 cm v kategórii mladšieho dorastu patrí stále medzi popredné výkony v historických atletických tabuľkách novozámockej atletiky. Atletike sa ešte venoval aj počas štúdii na VŠMU v Bratislave a v šprintoch a skokoch, keď trénoval a pretekal v šesťdesiatich rokoch za veľmi silný atletický Slovan Bratislava.