HÁDZANÁ EXTRALIGA – SEMIFINÁLE

Šok v druhom dejstve - Štart nezvládol prvé semifinále

Po prvom semifinálovom stretnutí prehrávajú hádzanári novozámockého Štartu s Hlohovcom nečakane 0:1.

Moment zo stretnutia s Hlohovcom.(Zdroj: Juraj Horváth)

NOVÉ ZÁMKY. Zaplnená hala Milénium aj so skupinou priaznivcov z Hlohovca očakávala s napätím úvodný semifinálový zaápas extraligy medzi dvoma odvekými rivalmi.

Novozámčania boli pred stretnutím favoritmi aj z viacerých dôvodov. Základnou časťou tohto ročníka našej najvyššej súťaže prešli suverénnym spôsobom, trpkosť prehry na domácej pôde okúsili iba v nadstavbovej časti súťaže proti Prešovu a ich súper z Hlohovca v histórii extraligy v hale Milénium ešte nikdy nezvíťazil. Priaznivci hádzanej boli zvedavý dozaista aj na to, čo vymyslel na domácich nový tréner Sporty Martin Lipták.

Prvý polčas prvého semifinále ukázal, že asi nič moc, pretože domáci predčili svojho súpera vo všetkých činnostiach.

Hráči Štartu hýrili aktivitou, dobre bránili, skvele chytal brankár Fabian a tak šesťgólové vedenie v prestávke bolo reálnym vyjadrením pomeru síl na palubovke.

Čo nagazdovali, to prešustrovali. Foto: Juraj Horváth

Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa tento zápas mohol skončiť pre domácich neúspešne. Novozámčania vyhrávali ešte aj vo štvrtej minúte druhého polčasu o sedem gólov 17:10, no od tejto chvíle akoby sa úplne vytratili z palubovky. Začali robiť doslova triviálne školácke chyby, ktoré by hráči na extraligovej úrovni robiť nemali. Obrana prakticky vôbec neexistovala a takmer každá strela, ktorá smerovala na domácu bránu, skončila gólom.

Hlohovčania sa pochopiteľne chytili šance, svoju stratu postupne znižovali a desť minút pred koncom šli do vedenia gólom Talla. To už bola ich skupina fanúšikov v tranze, kým niektorí domáci priaznivci začali halu Milénium opúšťať.

Hostia už vedenie z rúk do konca zápasu nepustili a ešte ho dokázali zvyšovať Druhé dejstvo vyhrali o neuveriteľných jedenásť gólov. Je pravdou, že sa im v druhom polčase rozchytal brankár Žernovič, že ich vysunutá obrana bola účinná, ale i tak je druhopolčasový výkon Štartu zarážajúci.

Škoda, pretože vytúžené finále sa pre Novozámčanov piatkovou prehrou trocha vzdialilo. Nie je však samozrejme nič stratené, ale vo výhode sú teraz určite Hlohovčania, pretože im k postupu do finále bude stačiť vyhrať domáce zápase.

Či dokáže Štart proti tomu niečo urobiť, ukáže sa už v stredajšom druhom semifinálovom stretnutí v Hlohovci.

HC Štart Nové Zámky – HC Sporta Hlohovec 25:30 (15:9).

Priebeh: 1:2, 4:2, 7:3, 9:4, 10:8, 14:8, 17:10, 19:16, 20:19, 21:21, 22:23, 23:26.

Rozhodovali:Brunovský, Čanda, pokutové hody: 2/2 – 5/5, vylúčení: 2 – 6, 1000 divákov.

ŠTART: Fabian, Šuba – Rábek 4/1, Hustý, Horváth, Straka 1, Kurka 6, Mikéci 4/1, Bakos, Pogány, Szapu 3, Šeben, Sivák 3, Straňovský 2, Kleis, Túma 2. Tréner: P. Hatalčík.

SPORTA: Olejár, Žernovič - Mazúr 6, Takáč, Cibulka, Szucs, Laho, Stachovič, Štefanisko, Miženko 2, Ďuriš 3, Kasagranda 1, S. Mažár 4, Zaťko 5/5, Dudáš 4, Tallo 5. Tréner Martin Lipták.

Povedali po zápase:

Peter Hatalčík, tréner HC Štart: „Súperov brankár zavrel bránu a od toho sa všetko odvíjalo. S jeho úspešnými zákrokmi strácali naši hráči istotu, robili nevynútené chyby, naopak, súper sa chytil. Na našej strane, či už obrana, alebo brankár boli úplne rozložení a bolo po zápase. Série však ešte nekončí, musíme v Hlohovci vyhrať a vrátiť im to.“

Martin Lipták, tréner HC Sporta: " V prvom polčase sme mali príliš veľký rešpekt pred brankárom Fabianom a robili sme chyby v útoku. Po obrátke sme zariskovali s vysunutou obranou, čo nám vyšlo. K nášmu víťazstvu vo veľkej miere prispel vynikajúci Žernovič v bráne.