BASKETBAL - FINÁLE EXTRALIGY

Skončila sa šestnásťzápasová víťazná séria MBK, bližšie k titulu má súper

Zo zápasu v Komárne.(Zdroj: (MD))

Basketbalisti MBK Rieker Komárno prehrali v týždni obe stretnutia so svojim finálovým súperom z Prievidze. V stredu musia odvracať jeho prvý mečbal.

DRUHÝ ZÁPAS FINÁLE: BC Prievidza - MBK Rieker Komárno 84:70 (38:43) - stav série 1:1

PRIEVIDZA: Guede 29, Phillips 21, Godbold 11, Livas a Davis po 7, Potter 5, Pelle 4,

KOMÁRNO: Jones 17, Bilič 13, Johnson 11, Dubovský 11, Keller 6, Nilík 5, Jurík 5, Kratochvíl 2, Szabó 0.

Štvrtiny: 19:19, 19:24, 24:14, 22:13,,TH: 37/25 - 26/16, fauly: 20 - 25, trojky: 3 - 4, R: Gabara, Kúkelčík a Margala, 3000 divákov.

PRIEVIDZA. Basketbalisti MBK Rieker Komárno ťahali od 18. januára ligovú víťaznú sériu, keď vyhrali šestnásť zápasov v rade. Na palubovke prievidzskej City Areny sa však v druhom dueli finálovej série museli skloniť pred zverencami Johana Roijakkersa.

Po úvodnom rozskoku rozjasali domáce tribúny Guede a Pelle, ktorí sa postarali o prvé štyri body stretnutia. Pod košmi sa ale odohrával vyrovnaný súboj, Komárňania niekoľkokrát zlikvidovali náznaky možného náskoku Prievidžanov a začínalo sa odznova. O nerozhodnom skóre po prvej desaťminútovke 19:19 rozhodol spoza trojkového oblúka hosťujúci Dubovský.

V druhej štvrtine mali mierne navrch hráči Komárna, ktorí sa dostali do mierneho vedenia a hoci Guede štyri minúty pred polčasovou sirénou vyrovnával na 31:31, po polovici stretnutia hovorilo skóre v prospech hostí 38:43.

Po zmene strán domáci basketbalisti pridali na dôraze a agresivite v defenzíve a 8-bodovou šnúrou v závere tretej desaťminútovky otočili vývoj stretnutia vo svoj prospech.

V záverečnom dejstve zápasu už prievidzskí basketbalisti zvrat nepripustili. Burácajúce tribúny ich hnali dopredu a napokon dosiahli víťazstvo rozdielom 14-bodov, znamenajúce vyrovnanie finálovej série na 1:1.

Hlasy po stretnutí:

Johan Roijakkers, holandský kormidelník BC Prievidza.

„Prvý polčas sme mali problémy s obranou, nehrali sme dostatočne dôrazne. V šatni sme si povedali, že to musíme v druhej časti hry zmeniť. V útočnej fáze problém nebol, rýchlo sme si posúvali loptu a z toho pramenili naše strelecké príležitosti. Kľúčová bola obrana, v druhom polčase sme predviedli kvalitnú a agresívnu defenzívu, čo sa podpísalo na našom víťazstve,“

František Rón, tréner MBK Rieker Komárno.

„Prievidza nás prehrala agresivitou v obrane. Nemali sme ani takú percentuálnu úspešnosť streľby ako v prvom zápase doma a to rozhodlo. Navyše sme v závere prišli o Jonesa, čo sa odrazilo na zhoršenej rozohrávke.“

TRETÍ ZÁPAS FINÁLE: KOMÁRNO – PRIEVIDZA 66:67 (11:14, 34:35, 57:50)

MBK: Bílik 18, Johnson 16, Jones 15, Kratochvíl 4, Dubovský 1 (Bilič 7, Szabó 3, Jurík 2, Keller 0)

BC: Pelle 18, Gotbold 4, Davis 11, Livas 10, Guede 12 (Potter 2, Philips 8, Averink 2)

TH: 24/13 – 24/9, FAULY: 25 – 20, Trojky: 7 – 2, Rozhodovali: Zubák, Ženiš, Lamoš, 1200 divákov (vypredané), ŠTVRTINY: 11:14, 23:21, 23:15, 9:17).

V treťom finálovom zápase chudobnom na body dominovali obrany oboch celkov. Zápas sa začal košom domáceho Bílika, no po ňom dlhé tri minúty nepadol ani bod.

V deviatej minute svietil na ukazovateli skóre stav 9:9. Až do konca prvého polčasu šli oba celky plece pri pleci, až na pätnástu minútu, kedy Szabó s Bílikom svojimi trojkami získali pre MBK mierny náskok 30:25. Hostia ho však zlikvidovali a zarovno s klaksónom získali pred veľkou prestávkou jednobodové vedenie. Aj v druhom polčase bola hra vyrovnaná, mužstvá sa striedali vo vedení.

Tretia štvrtina vyšla lepšie domácim, ktorí po trojke Jonesa vyhrávali 57:50. Potom Komárňanom úplne odišla streľba, čo hostia využili a znížili na 64:63. Dve minúty pred koncom bol stav vyrovnaný 66:66. Bodovať sa podarilo do záverečného klaksónu iba hosťujúcemu Davisovi, ktorý tak získal pre svoj celok prvý mečbal. Domácim sa v posledných troch útokoch nepodarilo vďaka pohyblivej obrane súpera, ani len vystreliť na kôš.